Thermostaatkranen zouden gas besparen....! Citaat Milieu Centraal:
"Bij een gemiddeld gasverbruik van 1290 kubieke meter per jaar voor verwarming, besparen thermostatische radiatorkranen u ongeveer 39 kubieke meter gas. Dat is een besparing van 26 euro (prijspeil 2008). Thermostaatkranen zijn te koop vanaf tien euro per stuk: dat is vijf euro duurder dan een standaardkraan. Die investering verdient u dus binnen twee jaar terug. Bij een nieuwe installatie met thermostaatkranen zijn de kosten al binnen een jaar terugverdiend".

Helaas is de werkelijkheid heel wat minder mooi. Thermostaatkranen kosten in de regel. Dat komt omdat men ze op de verkeerde manier gebruikt. Als oplossing voor de problemen die ontstaan bij een waterzijdige onbalans. In het bijbehorende filmpje van Milieu Centraal legt de installateur precies uit hoe dat gaat. Daar waar teveel warmte gemaakt wordt draait de thermostaatkraan zichzelf dicht. Maar dan wordt er dus wel teveel warmte gemaakt. Die zit in de leidingen of verdwijnt door de schoorsteen. Dat kun je moeilijk een besparing noemen.

Maar het kan nog veel erger. Namelijk in situaties waar de weersafhankelijke regelaar gecombineerd wordt met thermostaatkranen, en deze niet kan aanwarmen (geen optimalisering, standaard in huishoudens!). Dan is er altijd een te hoge stooklijn, omdat men het 's ochtends anders niet warm zou krijgen. Overdag zijn er geen klachten, omdat de thermostaatkranen deels dicht gaan en zo een constante temperatuur handhaven. Er stroomt een beetje heet water door de radiatoren. 's Nachts gaat de installatie keurig in de nachtverlaging, en kiest de regelaar een lagere stooklijn. Het water wordt minder warm, waardoor de ruimtetemperatuur zal dalen. Maar wat doen de thermostaatkranen? Die openen zich zo gauw de ruimte onder de gewenste dagtemperatuur komt. Het stromende water is weliswaar minder warm geworden, maar daarvan stroomt veel meer door de radiatoren, met als gevolg dat er overdag en 's nachts op dagniveau gas verstookt wordt. Dat kan dus 30% zuiniger!

De ontwerpers van weersafhankelijke regelaars zijn hiervan natuurlijk ook op de hoogte, en hebben deze daarom uitgerust met een optimalisering. In onze optiek zouden weersafhankelijke regelingen zonder optimalisering om milieuredenen verboden moeten worden, maar in de praktijk zijn ze in huishoudens nauwelijks te vinden. Het is duurder, en dus lastig te verkopen, hoewel het dubbel en dwars terug verdient.